יצירת קשר

  פרגולה או סוכך – מה עדיף?

  פרגולה חשמלית


  אין ספק שגינה בבית פרטי או מרפסת גדולה ומפנקת בבניין מגורים, משדרגות את איכות החיים שלנו ללא היכר. מי לא אוהב לשבת ברוגע, לנשום אוויר צח וליהנות מקצת שקט ושלווה? היש יותר מושלם מזה? ובכן, זה היה יכול להיות מושלם, אלמלא השמש החזקה ששולחת קרניים ארוכות וקופחת על ראשינו בימים חמים, או דווקא הגשם העז בימי החורף הקרים שמרטיב אותנו כליל, וגורם לכולנו לרצות להסתגר בפנים.

  אלא שאין צורך להתעצב, כיום יש פתרונות הצללה אידיאליים בדיוק עבור בעיות אלו, שגם יתנו מענה לצרכים שלכם וגם ישדרגו את הנראות של הגינה או המרפסת שלכם – אנו מדברים כמובן על פרגולות וסוככים.

  אבל כיצד יודעים מה עדיף? פרגולה או סוכך? בדיוק בשביל זה כתבנו עבורכם את המאמר הבא!


  אז מה זה בכלל פרגולה?

  פרגולה היא לרוב מבנה קבוע שעשוי מאלומיניום או מעץ, הנתמך ע"י עמודים (אם כי כיום קיימות גם פרגולות מרחפות, שאינן נתמכות כלל בעמודים), והתקרה שלו היא משטח הצללה לא אחיד, כלומר, בעל מרווחים.

  בדרך כלל אנשים נוטים לבחור בפרגולה עשויה מעץ מכיוון שהיא מייצרת תחושה חמה, טבעית וכפרית יותר, בהשוואה לפרגולת אלומיניום המייצרת מראה אלגנטי ו"קר" יותר. אך חשוב לזכור שלעץ יש בלאי גבוה יותר, הוא דורש יותר תחזוק וטיפול, הוא נעשה בהיר יותר עם הזמן, מטפטף שרף ולעיתים אף נסדק ושוקע.
  לעומת זאת, פרגולה הבנויה ממערכת פרופילי אלומיניום נחשבת עמידה, אטומה וחזקה יותר, דורשת מעט תחזוקה, וניתן להזמין את פרופילי האלומיניום בכל צבע על פי דרישה.

  בנוסף, ניתן לבחור בין פרגולה קבועה לפרגולה נפתחת, כאשר הראשונה מספקת צל במרווחים קבועים מראש וניתן לכסות אותה במעטה שקוף שימנע חדירת גשם לתוך החלל, אך כזה שעדיין יאפשר מעבר של אור, ואילו השנייה יכולה להיפתח ולהיסגר באופן ידני או חשמלי (פרגולה חשמלית) ומאפשרת כיסוי חלקי של הפרגולה או איטום מלא, באמצעות יריעת PVC עליונה המחוברת לפרופילי האלומיניום.

  ומה זה סוכך?

  סוכך הוא מבנה המעניק פתרון הצללה והגנה מפני השמש. הסוכך מחובר לקיר אחד של המבנה ואיננו מקובע לקרקע ע"י עמודים.
  הסוכך יכול להיות קבוע או מתקפל (נייד), כאשר הוא לרוב מחופה ביריעה עשויה PVC או בד אקרילי איכותי. סוכך קבוע נותן בדרך כלל מענה לכל עונות השנה, וסוכך זרועות מתקפל נותן מענה לקיץ ולעונות מעבר בלבד.

  בסוככים קבועים הכיסוי עשוי לרוב בד, פלסטיק או מתכת קלה, ולא ניתן לשנות את זווית ההצללה או את שטח היציאה של הסוכך. בשל כך, סוככים אלו מתאימים בעיקר לשטחים שבהם יודעים שאין צורך בחשיפה לשמש באופן קבוע – למשל סוכך לחניית רכב.

  בסוככים מתקפלים ההצללה מתבצעת ע"י בד אקרילי או יריעת שמשונית (PVC), וניתן לקפל אותם כלפי פנימה ולשלוט בזווית ההצללה שלהם. השליטה בסוכך מתקפל יכולה להיות ידנית או חשמלית. סוככים אלו מתאימים בעיקר למרפסות, פטיו וגינות, משום שהם מאפשרים לשלוט בכמות השמש הנכנסת בהתאם לשעות היום ועונות השנה.

  דוגמאות לסוככים מתקפלים:

  * סוכך זרועות – סוכך הנפתח ע"י פרישת זרועות אלומיניום לפנים. התקרה שלו עשויה בד איכותי (PVC או בד אקרילי), והוא יכול להיות ידני או חשמלי.

  * סוכך קסטה – סוכך הנסגר בקופסת אלומיניום כשהוא מקופל, לשמירה על הבד ומכלולי האלומיניום.

  * סוכך מרקיזה (מניפה) – סוכך קלאסיים בתצורת מניפה/רבע עיגול, המבוסס על מסגרות בד שנאספות יחד בעת סגירה. מתאים בעיקר להתקנה מעל חלונות או מרפסות קטנות.

  * סוכך מסילות וכבלים – סוכך שבו הבד נפרש כשהוא נע או נמשך על גבי מסילה או כבלים, ומאפשר הצללה מהצדדים ואף מקדימה.


  אז איך יודעים באיזה סוג סוכך לבחור?

  התשובה טמונה בצרכים שלכם – מה גודל השטח אותו אתם מעוניינים להצל, האם יש צורך בחשיפה לשמש בשטח המדובר, האם אתם זקוקים להצללה קדמית או גם מהצדדים, עד כמה חשוב לכם מראה הסוכך ואפשרויות העיצוב שלו, מהו התקציב שלכם וכו'.


  שורה תחתונה – מה עדיף לי? פרגולה או סוכך?

  ובכן, אין תשובה חד משמעית לשאלה זו – הכל תלוי בצרכים שלכם, אך הנה מספר דגשים:
  מרבית הסוככים אינם מספקים הגנה מפני הגשם ואינם מספקים פתרון מספק לפגעי מזג האוויר בעונת החורף – גם בזמן רוחות חזקות, יש לקפל את הסוכך ולא להשאירו פתוח. על כן, מדובר בפתרון אידיאלי בעיקר להצללה והגנה מפני השמש.

  הסוככים קלים יותר, מתקפלים ומתאימים מאוד לשטחים שבהם אין שמש קבועה בכל שעות היום, והמראה שלהם מינימליסטי ועדין, אך עם מגוון אפשרויות עיצוב ושדרוג.

  לעומת זאת, הפרגולות בעלות מבנה קבוע וכבד יחסית, ולכן נחשבות חזקות ועמידות מאוד בגשם, רוחות ופגעי מזג האוויר. לרוב נבחר בפרגולות להצללת איזורים ושטחים גדולים. מדובר בפתרון מצוין להגנה מהשמש והגשם בכל עונות השנה, אך מוצר זה מסיבי יותר ופחות מינימליסטי במראה שלו, אם כי כיום ישנן מגוון גדול של פרגולות מעוצבות, עדינות ומינימליסטיות.