יצירת קשר

  רפורמת הפרגולות- תיקון 101 – גגון/ סככת כניסה/ מרקיזה- פטור מהיתר בניה  תיקון 101 לחוק התכנון והבניה, הידוע בכינויו "חוק הפרגולות" או "רפורמת הפרגולות" (החוק עצמו מצורף כאן), מציע הרבה יותר סמכויות לועדות המקומיות והמרחביות, ובמקביל מאפשר לא מעט הקלות או פטור למי שרוצה להוסיף בחצר ביתו אלמנטים כגון מחסן, פרגולה, גדר, סככת כניסה, סככת חניה וכד'.  החוק גם קובע הליך מקוצר לסגירת מרפסת, תוספת ממ"ד ועוד.

  שימו לב שבמקרים מסויימים יש פטור מלא מהיתר ודיווח, ובמקרים מסויים יש אמנם פטור, אך עדיין חובה לדווח באמצעות טופס על ההקמה של האלמנט. במקרה כזה הדיווח יהיה באמצעות הטופס המקוון הבא.

  PDF icon תקנות התכנון והבניה- עבודות ומבנים הפטורים מהיתר- התשע"ד 2014

   גגון/ סככת כניסה/ מרקיזה- פטור מהיתר בניה

  גגון או סוכך ניתן להקים בכניסה למבנה או בכל מקום אחר, בתנאי שהוא בולט לא יותר מ-2 מ' מהמבנה ובתנאי שהוא אינו חורג מקווי הבניין המותרים לבניה רגילה. עד 20 מ"ר אין  צורך בהיתר בניה. מעל 20 מ"ר יש להודיע לרשות הרישוי בתוך 45 ימים ממועד ביצוע העבודה. אל ההודעה יש לצרף אישור מהנדס מבנים על עיגון הגגון או הסוכך ויציבותו. להלן קישור: טופס הגשת בקשה לגגון מעל 20 מ"ר. (אין צורך בהיתר בניה, רק לדווח).

   יש לבנות את הגגון מחומרים קלים בלבד, כגון:  עץ, זכוכית, אלומיניום, פלדה, פולימרים למיניהם, או חומרים דומים אחרים שמשקלם אינו עולה על 50 ק"ג למטר מרובע ברכיב מבנה מישורי (הכוונה לקורות). זה לא כולל רעפי חרס כבדים.

  חשוב לדעת כי הגגון הוא ע"ח זכויות הבניה (שטח עיקרי או שירות), לכן, טרם ההקמה, יש לוודא כי קיימות זכויות בנייה בלתי מנוצלות במגרש, בהתאם לתקנות התכנון והבנייה (חישוב שטחים ואחוזי בנייה בתכניות ובהיתרים), תשנ"ב-1992. הפטור אינו פטור מהצורך בזכויות בנייה, אלא מהצורך בהיתר בנייה בלבד.

  מרקיזה מתקפלת: ההנחיות לפטור דומות לסככה וגגון. יש לוודא שהמרקיזה לא בולטת במצבה הסגור יותר מ-50 ס"מ מקיר הבניין.

  רשת/ סככת צל: הפטור הוא על קירוי באמצעות אריג המגן מפני השמש והשפעת מזג האויר ובלבד שגובה הקירוי לא עולה על 3 מטרים, המפתח בין העמודים אינו עולה על 5 מטרים ומשקל הקירוי אינו עולה על 3.5 קילוגרמים למטר מרובע.